Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. května - O pohár ředitele HZS

6. 5. 2018

O pohár ředitele HZS ÚK ÚO Teplice

Bílina

6. května

V roce 2018 se tato soutěž poprvé nepořádala v Teplicích na Buzulce, kde jsme zvyklí, ale přesunula se do Bíliny, kde nás naštěstí čekal také velmi pěkný sportovní areál. Pro nás to byly v tomto roce první závody v požárních útocích. Byli jsme velmi zvědaví, jak to všechno dopadne. Také jsme poctivě trénovali. Měli jsme i extra tréninky navíc. Největší problém byl se starším družstvem. Je to nově poskládané družstvo. K tomu všemu tam jsou pouze čtyři starší žáci, zbytek je doplněn mladšími žáky. A navíc, ti čtyři starší žáci jsou ve své věkové kategorii úplně nejmladší. Pro některé je požární útok novinkou. A tak jsme celkem dlouho na trénincích zápasili, aby nám vůbec vystříkla voda z proudnic. Největší problémy byly na zadku. Stále se nám nedařilo uspokojivě nabrat vodu. Tréninků bylo dost, bylo potřeba vyzkoušet vše na ostro. 

Na závody vyjelo z Háje jedno družstvo z přípravky, jedno z mladších žáků, jedno ze starších žáků. Na soutěži na nás čekala štafeta 4x60 m (2 pokusy) a požární útok (1 pokus). Požární útoky jsme měli natrénované. Štafety jsme nechali až na místo závodů, jelikož nemáme prostředky, čas na natrénování této disciplíny. 

První se šlo na štafety. Naše přípravka měla jen jeden pokus, protože jich bylo pouhých pět namísto sedmi. Vše tedy záviselo pouze na tom jediném pokusu. Překonání kladiny proběhlo celkem rychle, překážka rovněž zdolána. Čas byl celkem dobře. Ovšem na třetím úseku závodník zapomněl přenést minimax a musel se vrátit, čímž jsme ztratili asi 10 sekund. Bohužel těchto 10 sekund nás bude později hodně mrzet. Pokus byl dokončen s platným časem a to bylo hlavní. 

31949885_1823534821043410_5756557126528925696_o.jpg

Poté běželi mladší žáci. Tady jsme měli závodníků dost, a tak jsme mohli dát dva pokusy. Oba pokusy byly platné, vyrovnané a celkem zdařilé. Celkově jsme se ve štafetách umístili na 4. místě.

A na závěr štafety starších žáků. I zde jsme měli dost dětí, i když část byla z mladších žáků, a tak jsme mohli jít také na dva pokusy. První jsme zvládli, ovšem v trochu horším čase. Druhý pokus byl už o mnoho rychlejší, ale bohužel jeden závodník překročil čáru, čímž jsme dostali diskvalifikaci a neplatný pokus. Počítal se nám naštěstí ten první horší čas. Ve štafetách jsme skončili na 10. místě, což byla velmi špatná výchozí pozice do požárních útoků.

A konečně jsme se mohli přesunout k požárním útokům. Bohužel to trvalo nějakou dobu, protože byl problém s terči a základna byla ve špatném stavu, a tak se muselo pro jinou. Příprava závodu se trochu podcenila. 

Pro dvě děti z naší přípravky to byly premiérové závody v požárních útocích. Nervozita ustoupila stranou díky tréninku, kde si vše vyzkoušeli i s vodou. Nyní na startu stáli s jasným přesvědčením ukázat, co se naučili. A pohled na přípravku z Háje to byl opravdu krásný. Naši závodníci velice dobře věděli, co mají dělat, kam mají běžet. Nepanoval tam žádný chaos, nikdo z vedoucích nemusel zasahovat. A k tomu jsme dosáhli krásný čas. V požárních útocích přípravky dokonce nejrychlejší. 

31525793_1823534957710063_2355419730812076032_o.jpg

Požární útok mladších žáků z Háje se celkem vydařil, ale museli jsme ho opakovat, protože nám nefungoval jeden terč. Při druhém pokusu to opět dopadlo velmi dobře. Závodníci byli opět sehraní, každý znal svůj úkol a vše dopadlo tak jak mělo. S požárním útokem jsme se umístili na třetím místě. 

A řada přešla na starší žáky. Ti to mají při útocích nejtěžší. Přípravka běží se spojenými hadicemi, musí je jen roztáhnout. Mladší žáci si hadice musí už spojit, ale je tam dospělý strojník a k tomu mají sešroubované savicové vedení. Starší žáci si musí vše už dělat sami. Strojníka a také savicové vedení. Náročný úkol. Zvlášť pro ty, co jsou v kategorii nejmladší. A to byli zrovna závodníci z Háje. Soutěžili proti 15ti letých habánům. K tomu to pro dva byly první závody v požárních útocích a hlavně také premiéra celého takto sestaveného staršího družstva, které navíc bylo doplněno o mladší žáky. Navíc se u nás projevilo zklamání ze štafety, kde jsme skončili poslední. Vše šlo proti nám. Jediný, co bylo dobrý, byli naši borci. Doslova nám vytřeli zrak se svým útokem. Na trénincích to nikdy nevypadalo zvlášť dobře. Úspěch byl, když se nám podařil vůbec útok dokončil s časem přes 50 vteřin. Nyní svůj útok dokončili s časem 35 vteřin na nástřikové terče. Naprosto neuvěřitelný výkon, který nás opravdu mile překvapil. Navíc se naši borci umístili v požárních útocích na třetím místě z deseti družstev. Měli větší konkurenci, než v mladších žácích a oni to zvládli. A k tomu všemu, na vítěze v požárních útocích ztráceli jen jednu vteřinu. Není co dodat. Jejich výkon mluví úplně za vše... paráda. 

Následovalo vyhlášení výsledků. Ze štafety 4x60 m a z požárních útoků se za umístění dostávaly body. Body se sečetly a udělalo se celkové umístění.

V kategorii přípravka: celkem 5 pět družstev:

1. místo Osek - 3 body

2. místo Háj - 5 bodů

3. místo Obrnice - 6 bodů

 

V kategorii mladších žáků: celkem 7 družstev:

1. místo Modlany A - 3 body

2. místo Háj - 7 bodů

3. místo Hostomice - 7 bodů (rozhodl požární útok)

 

V kategorii starších žáků: celkem 10 družstev:

1. místo Obrnice - 4 body

2. místo Osek A - 5 bodů

3. místo Lhenice - 9 bodů

7. místo Háj - 13 bodů

31949710_1823532587710300_4087015235909582848_o.jpg

Z výsledků závodů jsme mohli být nadmíru spokojeni. Ve dvou kategoriích pohár. Paráda. A ve třetí kategorii, kde byla velmi silná konkurence jsme dosáhli také skvělých výkonů. Zvlášť se nám dařilo v požárních útocích. Na ty se skutečně zaměřme. Další závody budou už jen požární útoky a ve všech kategoriích, včetně starších žáků máme velmi dobré šance. Zvlášť velkou radost nám dělá předek starších žáků - proudnice a rozdělovače, kteří jsou velmi rychlí. Zadek musí zrychlovat, ale má tam rezervy. Až ty rezervy vyřeší, tak předek bude také muset máknout... pokud vše vydří, jak má, tak nás budou čekat velmi pěkné výsledky. Ale nic není bez práce. Musíme nasbírat zkušenosti, vyzkoušet různé věci a hlavně trénovat a být trpělivý. Ty medaile přijdou...